Realitní trh přešlapuje na místě

Realitní trh zažívá stagnaci, avšak naštěstí nepraskla žádná uměle vytvořená bublina, která by ho celý strhla ke dnu. Navíc sledování realitního trhu v České republice není vůbec snadnou záležitostí. Český statistický úřad dokáže vysledovat pouze pohyby nemovitostí mezi fyzickými osobami, jelikož úřad vychází z údajů v přiznáních daně z převodu nemovitostí. Developeři a realitní kanceláře žádnou zveřejňovací povinnost nemají, tudíž je tím pohled na realitní trh nepatrně pokřiven. To jsou údaje obecné, které vytváří na trhu neměnnou situaci a každý, kdo plánuje na realitním trhu obchodovat s nimi dopředu počítá.

Krize nekrize, záleží na názoru a chování lidí

S čím ale nikdo nepočítal, byla již tolik medializovaná krize. Ta uvedla trh do značné paralýzy. Obchody stojí. Nejistota se vkrádá do myšlenek každého developera i soukromé osoby. Kdo nemá potřebu neprodává a rozhodně nekupuje. Ceny sice nenápadně a již delší dobu klesají, ale jasný signál o budoucím vývoji rozhodně chybí. Dokonce ani krize nesrazila ceny bytů tam, kam se předpokládalo. Objevovaly se mylné předpoklady o hlubokém pádu cen bytů a domů, avšak zatím se stále nijak dramaticky ceny nemění. Jde o pozvolný pokles, který sice investoři do nemovitostí neradi vidí, ale rozhodně jsou spokojenější, než kdyby praskla domnělá bublina na celém realitním trhu a strhla ceny do hlubin.

Jak to bude dál

Samozřejmě před nástupem globální recese, nebo krize jak říkají politici, byla investice do nemovitostí ideální variantou spoření. Dlouhodobě dosahovaly růstu, stabilního růstu, bez větších výkyvů až se skoro zdálo, že na nemovitostech se prakticky nedá prodělat. V některých letech se dokonce jednalo o dvouciferné procentní nárůsty hodnoty, které představovali exkluzivní výnosnost.

V tu chvíli realitní makléři obchodovali s plnou parádou. Každý chtěl vlastnit tento výborný nástroj finančního trhu, který dokáže neustále růst bez znatelnějších změn. Avšak v současnosti se situace otočila a nikdo raději moc neriskuje a neobchoduje, jelikož není jisté, co ceny udělají zítra, za týden, za měsíc a za rok či pět.

Investice do nemovitostí jsou na rozmezí

Proto investování do nemovitostí přestalo být v posledním roce tak zajímavé a lukrativní pro široké masy investorů. Trh se začíná konsolidovat a teprve v současnosti se projeví opravdoví hráči, kteří mají informace, mají zkušenosti a dokáží se i na realitním trhu postiženém hospodářskou nerovnováhou správně pohybovat a orientovat.

Už to nebude pouze o nákupu a vyčkávání. Nyní se bude spíše obchodovat se zajímavými lokalitami, které v budoucnu porostou a naopak nezajímavé projekty půjdou s cenou rapidně dolů, jelikož poptávka po takových nemovitostech rozhodně nahoru nepůjde a prodejci již postavených nemovitostí jinou volbu mít rozhodně nebudou.

Každá nemovitost má svůj příběh

Každý byt či dům se bude prodávat individuálně. Ano budou se sledovat celorepublikové trendy, ale konečné rozhodnutí bude vždy záviset na dané lokalitě, prezentaci celého prodeje a rozhodně na jednotlivých vyjednávacích schopnostech zúčastněných stran.

Co ale ovlivnilo celý realitní trh u nás obecně? Jedná se o tři základní body, které se projevili v poptávce po nákupu realit. První, možná nejdůležitější, je dostupnost prostředků. Dostupnost úvěrů a hypoték se značně zhoršila. Banky zpřísnili podmínky a připravili řadu krycích opatření, která mají držet počet půjčených peněz na uzdě a půjčovat pouze minimálním rizikem. Dalším stěžejním faktorem, který v současné situaci ochlazuje trh je spekulace řady investorů na pokles cen. Jedná se o čekání, až ceny spadnou na určitou hranici, kterou si každý nastavil podle své předpovědi budoucího poklesu. Až se ceny dostanou na tyto hranice, tak trh opět ožije a investoři budou okamžitě nakupovat, jelikož dosáhli své hodnoty, od které očekávají, že již je dnem celé situace a v budoucnu bude pouze růst. A samozřejmě posledním bodem, který by se dal zahrnout do situace ohledně ochlazení celého trhu je nejistota. Lidé se bojí, nechtějí investovat, nemají jistotu zaměstnání a z toho plyne strach vázat se na několik desítek let hypotékou. Proto ochladl i zájem občanů o nákup bytů a domů do doby, než opět v novinách naleznou články o růstu produkce, ekonomické konjunktuře a hospodářském rozvoji.

Proč lidé nedůvěřují realitním kancelářím?

Vše je odvislé od dojmu, který řada těchto podniků vytváří. Nabídnou klientovi dům a již přichází se smlouvou, skrytými vadami a nutnosti se okamžitě rozhodnout. To vrhá na celý realitní trh a na realitní makléře špatné světlo, a proto řada lidí raději svůj obchod uzavře sama přímo s prodejcem nebo kupujícím dané nemovitosti.

Kvalitní realitní makléři, to by měli být lidé vzdělaní a ne jenom obchodníci a prodejci nějaké věci. Dobrý makléř poskytne široký předprodejní ale i poprodejní servis, za který si následně svou provizi rozhodně zaslouží a každý klient mu jí spokojeně dopřeje, jelikož mu daný realitní makléř nezatajil důležité informace, poučil ho o právech a povinnostech, dal mu možnost výběr a podobně. Právě současná situace na realitním trhu tomuto nahrává. Aby se objevovali kvalitní hráči a právě ti získávali plusové body a vítězili. Takto vrtkavá situace na trhu dokáže odhalit silné a slabé stránky leckteré realitní kanceláře a rozhodně každý z nás pozná kvalitní servis od nekvalitní taktiky zacílené pouze na prodej.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..