A je to tady. Počet hypoték klesl na minimum

Ano, je to přesně tak. Počet hypoték je na nejnižším čísle od ledna 2016. Ano, slyšíte správně. V červenci se uzavřelo nejméně hypoték za posledních 2,5 roku

Počet hypoték klesl na minimum
qimono / Pixabay

. A znáte důvody?

  1. Důvod – vyšší sazby
  2. Důvod – nesmyslně vysoké ceny nemovitostí
  3. Důvod – striktnější podmínky bank
  4. Důvod – státní „podpora“ bydlení pro mladé

 

  1. Vyšší sazby

Vyšší úrokové sazby hypoték jsou navázané na zvyšování základní úrokové sazby ČNB, která se i v srpnu opět zvýšila. Letos je to už třetí změna. Začátek roku začal na 0,5, v únoru změna na 0,75, v červnu změna na 1 a v srpnu změna na 1,25%. Je to jenom číslo, ale pro banky to hlavní číslo, od kterého vypočítávají svoje rizikové přirážky. Takže jednoduše řečeno, těžko dostanete nižší sazby u banky, když si sama půjčuje za těchto podmínek. Na vývoj a efekty úrokové sazby ČNB připravujeme samostatný článek.

  1. Nesmyslně vysoké ceny nemovitostí

Nejenom v Praze, ale po celé České republice zdražují nemovitosti obrovskou rychlostí. Je to samozřejmě dáno poptávkou, kdy se pomalu staví nové byty a domy ale lidé jsou netrpěliví a také je to neustálou mediální masáží o tom, že kdo nemá vlastní bydlení, jako by neměl plnohodnotný život. Jenom pro informaci, v Německu nemá vlastní bydlení více než polovina obyvatel. U nás to není ani jedna třetina. Každý chce u nás bydlet ve vlastním – to, jestli je to ekonomické a logické už často bývá až druhý logicky argument, který prohrává s mediální masáží o tom, jak je nutné bydlet ve vlastním.

  1. Striktnější podmínky bank

Banky výrazně i na pokyn ČNB zpřísnili poskytování hypoték. Mladá rodina se ženou na mateřské prakticky nemá šanci získat hypotéku. Systém se obchází spoluručením rodičů, zastavováním domů příbuzných a podobně. Ale získat čistou hypotéku bez pomoci okolí je dnes pro 80% lidí prakticky nemožné. Ano, možná se tím utuží vztahy v rodině, anebo se úplně poničí. To nechám na každém.

  1. Státní „podpora“ bydlení pro mladé

Už jsme se o tom zmiňovali v článku ZDE. Jde o to, že systém podpory, kdy zlevním půjčku pro určitou skupinu lidí, nedává smysl. Proč zrovna pro mladé? Proč zrovna do 36 let. Proč zrovna, když mají dítě? Proč zrovna 1,2 mil. Kč na byt? A proč vůbec takhle podporovat a uměle křivit trh, když by stačilo postavit tolik domů, že by se nevyplácelo je skupovat na investici pro turisty (viz Praha), nebo by se platili vysoké daně za vlastnictví několika nemovitostí, nebo by se urychlila výstavba bytů v městském vlastnictví a město ať rozhodne, kdo je v dané lokalitě potřebný. Centrálně řízené pokřivování trhu nedává moc smysl a ještě více šroubuje nemovitosti nahoru. Což je vždycky pro „normální“ lidi špatně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..