Proč bych si dnes nekupoval dům ani byt

Současná situace (květen 2018) mi vnukla jednu myšlenku, kterou bych vám rád sdělil. A to něco k finančnímu trhu, respektive k trhu s hypotékami. U nás se s nimi roztrhl pytel. Byly (částečně pořád ještě jsou) tak výhodné, že kdo neměl vlastní dům či byt, určitě se ho snažil v minulém a letošním roce pořídit. Protože, kdo nebydlí ve vlastním, jako by v současnosti byl něco horšího než ti ostatní. Nevím, kde se tenhle pocit vzal, ale je cítit na sto honů (mimochodem například v Německu bydlí výrazně méně lidí ve vlastním než u nás – zajímavé že – více ve statistikách Eurostatu (Německo 48,3% lidí v nájmu, u nás 22%).

Levné drahé hypotéky

Nyní se tedy zdálo, že byl skvělý čas na to, vzít si hypotéku. Pravidla byla dost volná, někdy vám půjčili i 100% hodnoty nakupované (stavěné) nemovitosti. Po zpřís

Hypotéka pro mladé - riziko pro všechny
Tumisu / Pixabay

nění podmínek od ČNB už vám nedali 100% hodnoty, ale jenom 80% a 20% vám půjčili na spotřebitelský úvěr (poskytoval vydělal, obyčejný člověk zaplakal). Ale regulace je regulace. Takže tu máme celou řadu skvělých půjček s určitým prověřením příjmů – a v tom je ten háček.

Hypotéky zdraží = téměř jistota

Tím, že každý chtěl bydlet ve vlastním (viz výše, pouze 1/5 lidí bydlí v nájmu), tak byl ochoten vynakládat na bydlení velkou část svého příjmu. Klasicky rodina – manžel 30 tisíc hrubého, manželka 20 tisíc. Čistého si domu donesou 30 -35 tisíc, takže je spousta prostoru na hypotéku. Hypotéka na 3 mil. Kč na 30 let to je splátka třeba okolo 12 tisíc = 35% příjmů. Ale co se stane po skončení fixace? Myslíte, že zůstanou 2% úrokové sazby? Já si troufám říci, že za 5 let to tak určitě nebude.

Nová splátka hypotéky podraží

S pravděpodobností hraničící s jistotou hypotéky podraží – už teď se to děje kvůli regulacím, přetlaku na trhu a zvyšování úrokových sazeb ČNB. Takže hypoteticky stejná hypotéka na 3 miliony pořád na 30 let ale s úrokem 3% vyjde měsíčně na 13 tisíc korun, 5% úrok 16 tisíc korun – myslíte, že všechny rodiny budou mít na to, vydat ročně o 40 tisíc víc na hypotéku? 16 tisíc z výplaty, která nijak závratně neporoste (pokud neděláte ve Škodovce), splátka hypotéky půjde u normálních rodin k 50% příjmů a to už je riziko, které v součtu s tím, že tyto rodiny budou mít děti, děti budou čím dál finančně náročnější (nedejbože kdyby šla žena na mateřskou dovolenou – 7 tisíc rodičovský příspěvek moc nenahradí výplatu). To všechno bude mít v roce 2022 – 2023 velký dopad na náladu ve společnosti (a proč za 5 let = 5 let je nejčastější zvolená fixace u nových hypoték – vycházela nejlevněji).

Výprodeje nemovitostí

Proto já osobně (laický pohled na věc) vidím rok 2022 nejlepší pro nákup nemovitosti. Celá řada hypoték totiž bude těžko ufinancovatelná. Spousta rodin, které dnes mají splátku hypotéky třeba i u 60% příjmů ji najednou budou mít na úrovni 70-80% příjmů a to už nezaplatíte. Budou muset dům prodat, přestěhovat se do menšího nebo do nájmu. Prostě to je fakt. Kdo šel nyní do rizika s vysokým podílem hypotéky na svém příjmu, tiká mu pod polštářem při změně fixace časovaná bomba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..