Proč podpora bydlení pro mladé od státu nefunguje

Dnes spustil státní fond rozvoje bydlení možnost požádat o půjčku pro mladé rodiny. Pár bodů tam určitě stojí za zmínku:

Půjčit si může kdokoliv mladší 36 let, půjčuje si za skvělou sazbu těsně nad 1% a půjčit si může až 1,2 mil. Kč na byt. Super. Celkem dobré, ale pokud se podíváme na další stránku věci, pro Pražáky to prostě nebude.

Hypotéka pro mladé
mastersenaiper / Pixabay

Pražáci mají smůlu

Budeme tedy řešit stav, že si chcete koupit vlastní byt. Podmínky 20% spoluúčasti už se vryla do myšlenek od bank, takže s tím asi každý už tak nějak počítá. Tudíž za 1,2 mil. Kč půjčky od státu si můžete koupit byt za 1,5 mil. Kč. Takové byty jsou určitě v okresních městech pro rodiny (počítejme alespoň 2+1, ideálně 3+1). Za tuto cenu koupíte slušný byt opravdu jenom v okresním městě.

Krajská města mají tyto byty právě od hranice 1,5 výše. Spíše 2 mil. Kč a to se pořád bavíme o klasických panelákových bytech (žádné nové moderní novostavby, kde by si mladé rodiny zasloužili bydlet). Takže půjčky jsou „možná cíleně“ směřované na menší města a je to tak možná správně.

Přeci jenom, v Praze jsou lidé zvyklý i na větší platy a bydlení se řeší spíše nájmy. Protože vlastní byt v Praze je tak drahý, že si ho dnes pořídí opravdu jenom „bohatí“.

Je to jako hypotéka

Půjčka od státu je jako hypotéka. Také máte zastavený dům, takže stát vlastně supluje komerční banky, jenom ještě více omezil podmínky čerpání. Ale já to vítám, ale myslím si, že poskytnutých 650 milionů korun, takže peníze pro zhruba 500 žadatelů (na dům můžete dostat více), to opravdu s českým trhem nezahýbe a dostanete se na jenom stovky lidí. Žádná hlubší koncepce, žádná strategie ohledně výstavby.

Zoufale chybí byty

Možná by stát neměl řešit ještě větší poptávku díky tomuto opatření, ale měl by se dívat na stranu nabídky. Uvolnit pozemky, uvolnit územní plány, zrychlit stavební řízení, aby bylo možné bytové domy stavět. A třeba je i postavit za peníze státu a pak odprodat (třeba takhle levněji, jako je to s těmito půjčkami). Ale tím, že ČNB se snaží ochladit hypoteční trh ztěžováním podmínek, stát opět jde proti této logice a opět nafukuje realitní bublinu. Je to možná pro lidi super věc, ale v konečném důsledku to zase jenom zdraží bydlení. Místo toho, aby stát stavěl, tak raději půjčuje.

Rekapitulace
Datum
Hodnocení
Místo ochlazení trhu stavěním bytu, stát ještě více přitahuje šrouby.
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..