3 moderní formy investování

V dnešní době se nabízí celá řada nové formy investování. Nemusíte mít ani velký balík peněz, abyste mohli začít a takříkajíc si to osahat. Důležité je ale sám vědět, kdy budu případně peníze potřebovat, co se stane, když trh půjde proti mě, a co se stane, když udělám špatné rozhodnutí – jak mne ovlivní to, že moje investice selže. Protože to se prostě stát může.

Selhání investice

Někdy selhání investice znamená její snížení o 5%, jindy naprostý kolaps a ztrátu i vlastní investované částky. Totální kolaps vás může potkat při investici do jediné firmy (akcie), která zbankrotuje – velmi nečasté. Lehký kolaps vás může potkat například u Zonky, kdy jeden z vašich „dlužníků“ nedokáže splácet svou půjčku a vy přijdete o část své investice včetně potenciálního výnosu.

Investice a moderní formy investování
geralt / Pixabay
  1. Akcie
  2. Půjčky pro lidi
  3. Sdílené investice

1. Akcie

Asi není třeba extra představovat, dokonce bych je možné ani v americe nezařadil do moderních investic, ale u nás to stále není obvyklé. Pořád máme obavu o své investice, pořád máme problém s diverzifikací a pořád nevím, kde investovat. Přitom existuje celá řada brokerů a zprostředkovatelů, investice jsou možné i do levných certifikátů, které korespondují s indexy, a těch cest je skutečně mnoho. Ale stále jsme v investicích do akcií v plenkách. Zeptáte-li se 10 lidí, tak vám poví maximálně 1, že ví, jak a kde se dá investovat do akcií. A spíše nikdo vám odpoví, že už to někdy udělal.

2. Půjčky pro lidi

Půjčování peněz dalším lidem, kteří zrovna potřebují je moderní a efektivní způsob zhodnocení peněz. Jednoduše ten zisk, který nyní mají banky, budete brát vy s tím, že část necháte webovému portálu, který vám tuto investici pomohl najít. Největším je asi stále Zonky, kde si najdete příběh člověka, který chce peníze, vidíte, jakou dostal úrokovou sazbu, a pošlete mu peníze. Když se nesloží dostatek lidí, doplatí Zonky zbytek peněz, takže je vidět, že i oni projektu věří a chtějí ho rozvíjet a schvalují pouze půjčky, kde je reálná šance jejich zaplacení.

3. Sdílené investice

Třetí a poslední formou investování jsou sdílené investice. Já znám Fundlift, ale určitě najdete při vyhledávání další. Jde o to, že nějaká firma se rozhodne, že chce získat peníze jinde než v bance a přes nějaký portál nabídne investici drobným investorům – vy můžete vložit i tisíc korun nebo třeba půl milionu. Firma se zavazuje uhradit nějaký fixní úrok po dobu několika let. Samozřejmě je zde riziko, že firma na to nebude mít, ale opět jsme u trojúhelníku výnos, riziko a likvidita. Nikdy nebude ve všech třech pilířích investice výhodná: Vždy proti sobě tyto tři atributy investice stojí a na vás je se rozhodnout, který u vás převáží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..