4 základní pravidla pravidelného investování

Pravidelné investování je velice specifická disciplína, která vyžaduje celou řadu osobních pravidel. Není to pouze o tom, že se jednoho krásného dnes rozhodnete, že budete pravidelně investovat a jdete do toho. Každému takovému rozhodnutí musí předcházet analýza 2 základních prvků – co si mohu dovolit a jak dlouho chci investovat.

1. Kolik chci a mohu investovat

Dlouhodobé pravidelné investování je běh na dlouhou trať. Ale rozhodnutí by mělo padnout hned na samém začátku. Hned z kraje by si člověk měl říci, že každý měsíc si může (a pak také musí) dát stranou 500 Kč (ano, i s takovou částku se můžete stát investorem třeba do amerických akcií). Částka může být vyšší i nižší, ale důležité je si jasně říci – tato částka je něco, s čím nebudu hýbat. Je potřeba si zanést do mysli fakt, že není možné tuto částku každý měsíc neuvolnit (představte si to jako nájem – ten také musíte platit bez ohledu na všechny ostatní okolnosti).

2. Jak dlouho chci investovat

Pravidelné investování přináší dlouhodobé výsledky
nattanan23 / Pixabay

Druhá zásadní nosná myšlenka je, jak dlouho chci takhle investovat. Jestli si chci našetřit na auto za 5 let, nebo chci spořit na koupi nové televize za 3 roky, nebo spořím dítěti k jeho 18. narozeninám a právě se narodilo. To jsou jasné cíle, kterých je dobré se držet. Podle toho, jaký investiční horizont si nastavíte (jak dlouho chcete spořit), podle toho bych vybíral i strategii a instrumenty, do kterých je vhodné investovat.

3. Disciplína, disciplína a na to třetí si nemůžu vzpomenout

Disciplína je u pravidelného investování základ. Není možné každý měsíc měnit své rozhodnutí. Právě pravidelnost a dodržování pravidelnosti je pro tento typ investování důležité. Je potřeba se rozmyslet, jaký instrument budete nakupovat a tuto myšlenku držet. Jedině tak máte vyšší šanci a pravděpodobnost, že budete úspěšní. Pravidelná investice, tedy měsíční či týdenní stejná částka, vám totiž rozmělní pohyby trhu a dlouhodobě obchodujete s trendem, který je v daných instrumentech vždy v nějakých cyklech kladný (tj. zhruba 6-8 let akcie, 3 roky dluhopisy a s tím spojené podílové fondy či ETF fondy).

4. Nepanikařit

Základní pravidlo správné investice je nepanikařit. U pravidelného investování ještě více. Krásně je to vidět na akciích (podílových fondech akciových). Kdy při pravidelné investici krásně průměrujete cenu, v době krize je potřeba držet strategii a dokoupit (tím si zlevnit průměrnou cenu) a po krizi pokračovat. Hodnoty se obvykle vrátí na původní částky a vy jedete vesele dál. Ten, kdo v krizi zazmatkuje a prodá, vždy prodělá (bojí se totiž, aby neprodělal ještě více), ten kdo věří své strategii, obvykle bývá úspěšnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..