5 druhů investic, kam posílat 500 měsíčně

Neustále se mne někdo ptá, do čeho má investovat. Já nejsem finanční poradce ani analytik, a kdybych sám věděl do čeho zaručeně investovat, hned bych to udělal. Předně nikdy není žádná investice bez rizika a druhak záleží, jak to prostě máte sami v sobě nastavené.

Starší generace nevěří v akcie, podílové listy a online trh

Sám ve svém okolí mám několik lidí, kteří se za svůj život nějaké peníze vydělali, ale nikdy by neposlali ani korunu do akcií, nikdy by si nekoupili podílový list. Ale firmu jako takovou, to by klidně koupili, pokud by měli dost informací. Nechápu, ale o tom tento článek není. Bude o tom, kam se dá začít investovat po malých částkách. Protože i 500 měsíčně může za 10 let udělat 150 tisíc.

  1. Spořící účet
  2. Podílové fondy
  3. Akcie
  4. Půjčování ostatním
  5. Termínovaný vklad

1.Spořící účet

Spořící účet je asi nejsnazší varianta, kam investovat. Sám jich mám několik, nejčastěji používám ING konto. Je to nejsnazší, nejrychlejší a velice snadné. Pošlete si tam kolik peněz chcete a každý měsíc dostanete roky, které jsou dopředu vyhlášené. Dříve byli super na úrovni 2-3%, nyní je to okolo 0,5-1%. Záleží v jaké chvíli tam peníze máte a jaký je stav na trhu.

Posílat tam můžete peníze jednorázově i pravidelně a když náhodou nemáte na svém normálním účtu peníze, pošlete si je zpět. A je to. Žádné výpovědní lhůty ani nic podobného.

Samozřejmě vám určitě nabídne spořící účet i vaše banka, ale tam mohou být nějaké povinnosti, na ING nemáte prakticky žádnou povinnost a navíc máte ještě jednu výhodu, viz další bod.

PublicDomainPictures / Pixabay

2.Podílové fondy

Pokud si založíte ING konto, můžete si k tomu založit i možnost podílově investovat. Takzvané podílové listy jsou možnosti investice prakticky pro každého. Vyberete si nějaký fond podle svého uvážení (technologický fond, zdravotnický bod, akciový fond – vždy je tam popsáno, z jakých investic a do čeho se v něm investuje). Díky velkému množství peněz, které se v daném podílovém listu investuje, vy se stanete vlastníkem podílu ve všech těch investicích, které daný podílový fond má.

U ING konta navíc máte tu výhodu, že to všechno můžete spravovat z jednoho internetového bankovnictví online, takže ani nemusíte nikam chodit ani volat. Vše si přečtete a uděláte z domova.

3. Akcie

Akcie asi každý zná – investovat se dá prakticky i od 500 Kč, ale to bych moc nedporučoval. Můžete investovat u nějakého brokera (například patria.cz), ale ten si bere poplatek z obchodu. Obvykle se tento poplatek počítá jako procento z částky s nějakým minimálním poplatkem. A ten je třeba 80 Kč na transakci. Takže se vám nevyplatí do akcií posílat 500 měsíčně, ale rozhodně to jde.

4. Půjčování ostatním

Skvělý nástroj na zhodnocení peněz i s malým kapitálem je investování do půjček. U nás je asi největším zprostředkovatelem Zonky, kde můžete investovat už od 200 Kč do dané půjčky. Je to jednoduché – vše vyřídíte z domova. Registrace, podpisy atd. Pak už jenom vyberete člověka, kterému chcete půjčit a je to. Zhodnocení se může pohybovat až u 6-10% ročně, takže jde o zajímavý způsob investice.

5. Termínovaný vklad

Banky i další instituce pořád nabízejí termínované vklady, i takové, do kterých můžete postupně posílat další a další peníze, ale tento nástroj já osobně nedoporučuji. Je to fixní nástroj, kdy si musíte dopředu rozmyslet, že v daným okamžik peníze získáte. Jsou tam dvě nevýhody, když budete peníze potřebovat hned, platíte obrovské poplatky, a když zrovna ten den, kdy se má termínovaný vklad vyplácet bude nějaký pohyb na trhu ve váš neprospěch, nemáte šanci počkat a přečkat. Takže termínované vklady postupně mizí z trhu a nahrazují je efektivnější nástroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..