Jak diverzifikovat portfolio

Další z řady dotazů míří na diverzifikaci portfolia. To je tak složitá a objemná věc, že se snad ani v jednom článku nedá popsat, aby ho alespoň někdo z vás dočetl do konce, ale zkusíme to. První krok je mít dost peněz na zabezpečení chodu života, kdyby se něco stalo = pojištění a rezerva (pojištění proti úrazu, zranění, invaliditě a rezerva alespoň ve výši 3 měsíčních příjmů, kdyby se něco stalo). Ostatní můžeme diverzifikovat.

Diverzifikace pro studenta

Každý student by se měl už při studiu snažit chodit na brigádu, aby se naučil pracovat s penězi a nějak s nimi hospodařit. Navíc je to dobré i v životopise při ucházení se o místo po škole. V tuto dobu člověk moc peněz nemá, tak nemá moc cenu řešit, jak diverzifikovat, ale přesto, pokud nějaké peníze jsou, dal bych je do podílových listů a stavebního spoření.

Diverzifikace u první práce a první lásky

Diverzifikace portfolia
Tumisu / Pixabay

Po škole (střední/vysoké) člověk nastoupí do zaměstnání. První práce obvykle není zlatý důl, ale šetřit by člověk měl. Pokud je sám, s přítelkyní, bez dětí, jde to celkem snadno. Dát si stranou 20% příjmů musí zvládnout každý (až budete mít děti, budete muset dát stranou i 50% příjmů – na děti). Takže odložit si 20% příjmů zase na stavebko a podílové listy (klidně akciové – dal bych tam alespoň 15% z těch úspor).

Diverzifikace u mladé rodiny

Tady nastává zlom – podle toho, kam chcete v životě směřovat – klasicky výběr stavebka, využití úvěru ze stavebka, využití hypotéky dokud přítelkyně/manželka pracuje, pak dítě (pokles příjmů kvůli mateřské), finanční potíže, čerpání všech úspor z minulosti, život na hraně a žádná sláva. Podle mě by tedy mladé rodiny neměly pospíchat k vlastnímu bydlení – nájem v menším bytě může pár let dobře sloužit. Diverzifikace v tomto období je dost složitá, protože peněz není nazbyt.

Diverzifikace ve středním věku

Děti jsou větší, platy také, splátka hypotéky v klidu pokrytá a začíná opět zbývat 10-30% příjmu k investování. Pokud jsou to skutečně peníze navíc, dal bych je do nějaké dlouhodobější investice – akcie, podílové listy či půjčky lidem (například Zonky). Každý z instrumentů má svá pravidla, ale pokud skutečně peníze nebudete 10 let potřebovat, nebál bych se akcií – pro zajímavost, nikdy za posledních 130 let nebyl průměr zisku akciového trhu menší než 7% bráno v úvahu období po sobě jdoucích 30 let.

Diverzifikace u starších lidí

Před důchodem bych už agresivní portfolio pozvolna opouštěl, investoval třeba do dluhopisů, a méně rizikových podílových fondů a postupně peníze vracel k hotovosti. I spořící účet vám umožní udělat zhodnocení na úrovni inflace, tak proč ho nevyužít. Vyhnete se případnému propadu na akciových trzích. A hlavně, v tomto věku si člověk chce našetřené peníze spíše užít než dál kumulovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..