Podílové listy včera a dnes – 3 velké změny

Podílové listy jsou tu již hezkou řádku let. Podle všeho hned od vzniku akcí už fungoval nějaký fond (chápej velká firma), která sdružovala malé investory, kteří chtěli více rozložit svoje riziko mezi více akcií, ale neměli dostatečný kapitál. A tak nějak jednoduše také podílové fondy a podílové listy fungují.

1. Dostupnost podílových listů

Podílové listy a jejich rizika
Tumisu / Pixabay

Hlavní a zásadní změnou posledních let je dostupnost podílových listů, spíše řečeno, snadnost do nich investovat třeba i přímo z internetového bankovnictví. Velké společnosti už nyní umožňují investovat napřímo z vašeho online bankingu, kdy si jenom překliknete záložku a můžete si nakoupit podílové listy z nabídky vaší banky (vydělají na tom oba – klient má vše pod jednou střechou, banka prodává svoje produkty). Díky tomu se staly podílové listy ještě více dostupnější, než tomu bylo před několika málo lety,

kdy jste mohli investovat, ale byl na to třeba speciální účet, speciální převod peněz atd atd. A ještě před tím dokonce i specializovaná instituce, protože ne všechny velké banky u nás podílové listy nabízely.

2. Výnosnost a diverzifikace

Dříve u nás bylo možné investovat pouze do několika málo instrumentů, několik akciových, několik komoditních, dluhopisových a segmentových. Obvykle pouze v korunách, takže jakýkoliv výkyv měny měl dopad na vaše peníze. Dnes už není problém zainvestovat v dolarech či eurech a tím pádem se na daných investicích vyhnout kurzovému riziku (klasicky investice do velkých světových firem v oblasti zdravotnictví například – když jste dříve investovali v korunách a koruna posilovala, ztráceli jste velkou část své investice, i když fond sám o sobě vydělával).

3. Konkurence a poplatky

Zcela jasná snaha manažerů fondů je v poslední době soustředěna na snižování poplatků. Už to není 3% za vstup, 2% za udržování a 3% za výstup. Obvykle už je jenom 1 či 2 z těchto poplatků i u nejagresivnějších akciových fondů. Je to logické – celá řada lidí totiž dnes má dostatek informací a dokáže se na trhy dívat i jinou optikou a tím pádem znají pojmy jako ETF fond, kde jsou poplatky ještě výrazně menší. Pravda, koupit ETF fond není tak snadné jako podílový list, ale kdo ví, za pár let. Takže podílové fondy museli i na tuto situaci zareagovat a výrazně snížili svoje poplatky.

A další sleva je často u nových klientů, kdy se banky snaží nově nalákat lidi, kteří ještě neinvestovali a dávají jim několika měsíční či roční prázdniny od poplatků. Pak je investice do takového podílového fondu ještě zajímavější.

Rekapitulace
Datum
Hodnocení
Místo o všem, co potřebujete o penězích vědět
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..