Víte, jaký je rozdíl mezi spořením a investováním?

Spoření je v mých očích trošku něco odlišného od investování. Na začátek bych chtěl říci, že já si pod pojmem spoření představuju stavební spoření, spořicí účet, termínovaný vklad a pod pojmem investování podílové listy, akcie, ETF fondy či forex. Že vám tyto termíny nic neříkají? Pak se připravte, že budete spíše spořit než investovat.

Spoření na nějakou věc

Lidé obvykle spoří na nějakou vysněnou věc. Spoříme si na auto, na televizi nebo na dovolenou. Znamená to odkládání nějakých peněz stranou a přesně vím, kolik jich potřebuju, abych si danou věc mohl koupit. Obvykle si člověk i spočítá, kolik měsíců musí dávat stranou určitý obnos, aby po této době mohl jít do krámu a vysněnou věc si koupil. Tedy klasické spoření a nikdo proti tomu nemůže mít ani slovo.

Každý, kdo spoří, by si zasloužil pochvalu před nastoupenou jednotkou. Znamená to totiž, že si bezhlavě nepůjčuje na danou věc, když jí chce, ale že si na ní umí počkat, naspořit si na ni. Já každého takového člověk obdivuji.

Investuji, abych …

Na druhé straně stojí investování, které už musí být trošku sofistikovanější obor. U investování totiž buď musíte někomu věřit, komu své peníze svěříte, nebo se musíte sami aktivně zajímat o finanční produkty, možnosti, jak peníze zhodnotit a samozřejmě musíte podstoupit i určité riziko. Protože právě riziko je v oblasti investic oceněno jako něco, co se může, ale také nemusí stát s vašimi penězi.

A teď k důvodu, proč lidé investují. Obvykle je to proto, aby …. něco. Za slovo něco si můžete dosadit, aby nemuseli už pracovat. Nebo aby peníze vydělávaly za ně, aby zhodnotili své úspory atd. Těch důvodů, proč investovat je spousta, ale cíl je jasný – vydělat peníze tím, že za ně nakoupím nějaká jiná aktiva, která se výhodněji zhodnocují v čase.

Proč spousta Čechů stále jenom spoří, místo aby investovali

V České republice je především ve starší generaci zakořeněný předsudek, že investovat do akcií je riziko, že je někdo okrade (všichni si pamatují Viktora Koženého, který představoval pro ně akcie, které se ztratily). Dnešní svět je diametrálně odlišný, dozorovaný národními bankami, pojištěný národními i nadnárodními institucemi. Přesto si Češi cestu k akciím zatím nenašli. Do akcií investuje průměrně každý 2. Američan, kdežto v Čechách to není ani každý 10. Podíl peněz, které mají Češi v akciích je pod 1%, většinu svých peněz máme my Češi na vkladech v bance a hotovosti 63%. 16% našich peněz pak je v pojištění a penzijních fondech.

Máme se tedy stále co učit, měli bychom se vzdělávat a pak samozřejmě i lépe zhodnocovat svoje peníze. Protože vložením peněz na účet, nejenom, že na hodnotě nezískají, ale hlavně reálně ztratí, protože průměrná inflace je 2%, takže každý rok se zboží zdraží o 2%, ale vašich peněz je na účtu pořád stejně, takže si za ně méně koupíte. A neměl už to by být důvod trošku se vzdělat, nebo alespoň zajít do své banky a zeptat se, co by vám doporučili s vašimi volnými penězi? V nejhorším případě jim řeknete, že nemáte zájem. V tom lepším vám vaše již jednou vydělané peníze seženou nějaké své příbuzné.

Rekapitulace
Datum
Hodnocení
Podívejte se na spoření a investování z pohledu nástrojů, kterými je možné jich dosáhnout.
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..