Kam se pohne kurz koruny v roce 2019 a 2020

ČNB právě vydala svojí zprávu o tom, že transmise měnové politiky funguje (podívat se na ní můžete zde). Do dubna 2017 se ČNB snažila udržet kurz české koruny nad 26 Kč/EUR. Od této strategie ale v roce 2017 upustila a nyní se snaží kurz držet na únosné míře pomocí úrokových sazeb. Přesněji zvyšováním úrokových sazeb. A víte, kolikrát už ČNB tyto sazby za 2,5 roku změnila – 7x. Ano, čtete správně, sedmkrát už ČNB zvedla základní sazbu kvůli tomu, aby pomohla přehřívající se ekonomice, přibrzdila horkou nemovitostní bublinu a zároveň pomohla udržet kurt v nějakém rámci kolem 26 korun.

Historie vývoje kurzu koruny vůči euru

Jak vidíte na přiloženém obrázku, vývoj je zřejmý. Od dubna 2017, kdy ČNB přestala intervenovat, tak koruna vůči euru posilovala. Dostala se až někam k hranici téměr 25 korun, a od začátku letošního roku se opět kurz „vrátil“ někam po 26 korun za euro. To je zatím v očích bankéřů i podnikatelů očekávaný a chtěný stav, který nevyvolává přehnané obavy ani rizika.

Vývoj kurzu koruny od roku 2017

Jak to bude s kurzem koruny dál

Kurz koruny je nyní tedy někde okolo 25,8 korun za 1 euro. Podle výhledu ČNB pak je očekávaný vývoj spíše posilování koruny někam k 25 až 24,5 CZK za 1 EUR. Nejsilnější scénář (viz obrázek níže) pak říká, že v polovině roku 2020 může 1 euro stát 22 korun a nejslabší síla naší měny se pak ve stejném čase, tedy v roce 2020 pohybuje na úrovni 27 Kč za Euro. Vidíme tak, že rozptyl pro nadcházející 2 roky je relativně veliký, ale ČNB je rozhodně připravena držet kurz ve výrazně menších rozpětích. Jak vyplývá z citlivostní analýzy níže, je vidět, že nejpravděpodobněji se v roce 2020 bude 1 Euro nakupovat za 24,5 koruny. To by snad nebyl žádný dramatický skok pro nikoho z nás.

Výhled vývoje koruny vůči EUR do roku 2020

Summary
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 1 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..