Platy rostou, lidé ztrácejí zábrany

V posledních týdnech a měsících se na nás valí jedna pozitivní zpráva za druhou ohledně růstu platů. Průměrná mzda roste meziročně o více než 8%, všichni!!! Zaměstnanci škodovky brali v květnu alespoň 100 tisíc Kč a neustále slyšíme, jak každý obor posiluje, zvyšuje mzdy a celkově roste. To jsou všechno skvělé zprávy, ale nesmí nám nasadit až příliš růžové brýle.

Ekonomický cyklus a rizika

Nyní se nacházíme v tom krásném růstovém cyklu, kdy se celé ekonomice daří, rostou platy, zvyšuje se životní úroveň a leckdo by mohl nabýt dojmu, že tomu tak bude napořád a neřešit své finance správně. Dvě rizika, která jsou totiž s tímto časem spojená jsou: růst cen a pokles reálných příjmů v budoucnu. Tím, že porostou ceny (protože platy rostou a tím pádem se zdražuje cena práce = jeden ze vstupů u všech výrobků), je jasné, že i když roste mzda, reálně může jít dokonce o pokles (koupíte si toho totiž za stejně peněz méně).

Budoucí nejistota a zajištění

V dnešní době tak nikdo neřeší svoje finance a rezervy. Mnoho lidí si říká, teď se mi daří, tak nebudu řešit co dál. A to je chyba. Za rok, za dva může přijít úplně stejný problém, jaký tu byl před 10 lety. Krize, hluboká krize, propouštění, finanční komplikace. A na tuto chvíli bychom se měli jako odpovědní lidé za svoje rozpočty připravit. Zamyslete se, jak se můžete právě vy a právě dnes připravit na budoucí finanční problémy. Když nenastanou, máte super rezervu, když nastanou, víte, že neskončíte na ulici nebo s velkými celoživotními dluhy.

Jak se připravit na krizové období

Nyní tedy má člověk jedinečnou příležitost ušetřit nějaké peníze. Zainvestovat je. Nemusí to být obrovská suma. Schválně, zamyslete se nad tím, kolik byste každý měsíc mohli dát stranou. Nebo jinak, než vám zvedli plat, vycházeli jste s penězi? Tak co si říci, že všechny bonusy, nebo navýšení mzdy si dáte stranou. Třeba zase do dalšího navýšení, pak můžete dávat stranou zase jenom ten rozdíl. Tím pádem získáte každý měsíc sumu v řádu stokorun či tisícikorun, která se dlouhodobě může stát vaší železnou rezervou.

Kam s volnými penězi

Pak už je jenom otázka, kam s volnými penězi. Já osobě dávám železnou rezervu jenom na spořicí účet. Mám tam peníze na případnou krátkodobou krizi – oprava lednice, oprava auta, atd. Peníze vystačí zhruba na 5 měsíční provoz domácnosti (krizový provoz domácnosti – pouze nutné úhrady). Takže tahle rezerva je na účtu, ze kterého ji mohu během 2 dnů mít a účtu. Mám to u jiné banky, než mám svůj klasický bankovní účet, aby mne nelákalo si peníze převádět sem a tam dle aktuální potřeby (a nikoliv v době nouze).

Pokud si pak dlouhodobým spořením našetříte více, a chcete řešit, jak peníze opravdu investovat, pak už bych se obrátil na nějaké profesionály. Určitě u vaši banky nabízejí podílové fondy, určitě máte šanci podívat se na internetu na zajímavé investice. Mě osobně se osvěčil portál Portu, kdy funguje české robo-advisory investování. Schválně se podívejte, jak to funguje. Vlastně se o nic nemusíte starat, můžete na své investování posílat i stokoruny měsíčně a systém se o investici stará sám (na základě vyplněného dotazníku) za menší poplatek než je u podílových fondů.

Další variantou může být investice do nějaké společnosti (sdílená investice), kdy si najdete poskytovatele sdílených investic, mě se osvědčil Fundlift, a tam pošlete určitou částku za podmínek, které si stanoví daná společnost – například investice na tři roky s výnosem 8% (zde je samozřejmě riziko krachu společnosti, ale ty jsou pečlivě vybírány a jde o relativně zajímavou možnost, jak své peníze nenechávat ležet pouze na účtu).

Rekapitulace
Datum
Hodnocení
Ekonomika nám nahrává, všem se daří, platy rostou. Jenom pozor, abychom se takhle dobře měli i v budoucnu.
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..