Chci si půjčit mimo banku

Pro každého, kdo shání půjčku, je dnes složité najít to správné místo. Rozhodovat se můžete mezi vlastní bankou, cizí bankou, nebankovní institucí a speciálními nabídkami na trhu.

Půjčka u vlastní banky

Jako první byste určitě měli zkusit svou vlastní banku, kam vám chodí příjem. Vaše vlastní banka vám totiž samozřejmě nabídne nějaké standardní podmínky, které když přijmete, máte to nejsnazší – už nic dalšího nedokládáte a půjčku vám přijde přímo na účet.

Když nechci u svojí banky

QuinceMedia / Pixabay

Pokud z nějakého důvodu nechcete půjčku u svojí banky (ale teď mi úplně nenapadá proč), tak je možné použít nějaké srovnávače půjček (které ale jenom loví kontakty, aby vás pak mohli oslovovat s nejrůznějšími nabídkami). Není dnes tak složité si najít nějakou banku na webu, podívat se co aktuálně nabízí a požádat online o půjčku. Pokud jste ale neuspěli u svojí banky, u cizí to bude ještě horší – pokud tedy neberete nějaké peníze „bokem“. Pak můžete i u cizí banky uspět, protože můžete doložit, že váš příjem je jiný, než vidí na bankovním výpisu vaše banka.

Půjčka mimo bankovní sektor

Dříve byly půjčky mimo bankovní sektor místo pro větší či menší lichvu. Lichva je možná silné slovo, ale vyšší úrokové sazby (někdy i v tisících procentech po započtení všech nákladů) nebyly nic jiného. Krátkodobé půjčky, půjčky do výplaty a podobné marketingové názvy půjček byly dost drahé. A zcela logicky – poskytovaly půjčky lidem, kteří už měli nějaké špatné záznamy v registru, byl tam nějaký předpoklad, že nebudou svoje závazky plnit a tyto půjčky se poskytovali automaticky, bez detailní kontroly příjmů a závazků. Takže se pak i lidé, kteří tuto půjčku dostali, mohli dostat do problémů, protože ji prostě dostat nikdy neměli.

Půjčka od lidí

Nový moderní systém půjčování je půjčka od lidí. Hlavním hráčem na trhu je Zonky. Ti nabízejí docela zajímavý model, kdy si požádáte o půjčku, napíšete, na co si chcete půjčit, jak to chcete splácet a pošlete výpis z účtu za poslední období. A pak si k tomu skutečně sedne člověk, který si projde vaše příjmy a výdaje. Z výpisu na účtu vidí vaše útraty, za co utrácíte, kolik vám zbývá v měsíci a jestli si půjčku můžete dovolit.

Detailní risk analýza vám tak vlastně i pomůže v tom, že zjistíte, v jaké rizikové kategorii pro zonky jste. Podle toho dostane úrokovou míru na půjčku. Nejsnazší je se domluvit s pracovníkem na Zonky, kolik vlastně chcete splácet a kolik potřebujete půjčit. A on vám určitě vymyslí tu správnou variantu. Otestovat, kolik a za jaký úrok vám Zonky půjčí, můžete ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..