Moje osobní srovnání Zonky a Mintos

V tomto článku se budu věnovat srovnání dvou nejzajímavějších platforem na investování do půjček – ZONKY a MINTOS. Obě platformy mají mnoho společného, a přesto jsou tak odlišné. Jenom dopředu říkám, že nejde o žádné investiční doporučení, ani placenou reklamu, ale pouze o osobní názor. To, kam svoje peníze umístíte vy, je pouze a jenom na vás. Já vám chci dát svůj pohled na věc.

Co mají Zonky a Mintos společné

Společné mají tyto dvě platformy to, že jsou online, je možné tam investovat z pohodlí svého domova a pro registraci a posílání peněz (investování) nemusíte vůbec nikam chodit. Je to vše online a velmi snadné. Společné je pak také to, že investujete do cizích půjček (lidé si chtějí půjčit a vy to financujete). Obchodní model obou firem je ale jiný.

Komu půjčuji na Zonky

Na českém Zonky půjčujete přímo lidem. Kdokoliv si chce půjčit, zažádá u Zonky, zonky mu půjčí peníze a pak danou půjčku vybere na svém „tržišti“, tedy, že se na ní složí lidé. Pokud se nedokážou složit, půjčku doplní samotné zonky, za kterým stojí silná finanční skupina. Fungují téměř jako banka – prověří si klienta, dohodnou se na velikosti úroků a klientovi půjčí. Na zonky trhu pak investoři mohou koupit část této půjčky (investovat). Co je důležité si uvědomit, tak při neplacení se první uspokojují nároky zonky. Až pak vaše.

Komu půjčuji na Mintosu

Mintos funguje trošku jinak. Na mintosu nehledají půjčky lidé, ale úvěrové instituce. U nás například známá Acema, která půjčuje za vyšší úrok představuje jednoho poskytovatele půjčky, do kterého můžete investovat. Je to o tom, aby měli tyto poskytovatelé půjček peníze na další půjčky pro své klienty, tak se s vámi podělí o svůj zisk. Můžete tak investovat do firem, které půjčují peníze – prostě půjčíte firmě na to, aby půjčila peníze. Když klient nesplácí, máte narozdíl od zonky možnost peníze stále získat – řada poskytovatelů totiž nabízí Buy Back garanci, tedy že od vás půjčku odkoupí, když dlužník nesplácí a tím máte jistotu, že když nezkrachuje poskytovatel půjčky (a to se také může stát), tak své peníze vždy dostanete. U zonky je dostanete pouze když je zonky z dlužníka vymůže.

Rizika na Zonky

Hlavní riziko z mého pohledu na Zonky už jsem zmínil. Když nebude dlužník platit, máte problém. Zonky peníze vymáhá, telefonuje, řeší to, ale když prostě dlužník nezaplatí a nemá z čeho, nemáte své peníze. Proto je důležité diverzifikovat (nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku) a Zonky vám to i nařizuje. Nemůžete investovat více než několik tisíc do jedné půjčky.

Rizika na Mintosu

Rizika na Mintosu vnímám prakticky 2. První je krach poskytovatele půjčky (že od vás prostě nebude moci odkoupit úvěry neplatičů) a druhým je kurzové riziko. Půjčky můžete investovat v celé řadě měn, i v českých korunách, ale v každé z jiné měn než je EURO je nabídka omezená. Euro tak představuje nejlepší možnou variantu investice. A pak každý pohyb české koruny vůči euru může znamenat extra zisk nebo ztrátu. A já, jelikož nejsem spekulant na změnu kurzu, vidím v tomto relativně velký problém, protože vaše dlouhodobě generované zisky v eurech mohou během několika málo dnů spadnout do záporných hodnot, protože se kurz eura vůči koruně změní nějak dramaticky.

Investovat do ZONKY můžete ZDE a do MINTOSU můžete ZDE.

Rekapitulace
Datum
Hodnocení
Můj vlastní pohled na investování na Zonky a na Mintosu. Mintos je pro mě v roce 2019 jedničkou.
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..