Proč je lepší si dnes půjčit než čekat až si vydělám

V současné době (duben 2018) je prakticky ideální čas si půjčit. A je skoro jedno na co – samozřejmě bych vám nedoporučoval půjčovat si na spotřební věci, které budete dlouho splácet (základní poučka je – doba splácení půjčky na danou věc nesmí být delší než životnost dané věci).

Příklad:

  • půjčte si na nové auto a splácejte ho 5 let. Tak dlouho vám nové určitě vydrží
  • nepůjčujte si na dovolenou, ze které se za týden vrátíte a ještě rok ji budete splácet
  • nepůjčujte si na televizi, ikdyž bude asi její životnost delší než půjčka – bez televize se obejdete
  • půjčte si na počítač, ať můžete vydělávat psaním článků pro odborný magazín

Ale zpátky k tématu. Aktuální doba nahrává půjčkám všeho druhu (tedy snad kromě hypoték). Důležité je si uvědomit, že fixní půjčky jsou v současnosti tak nízko s úročením, že jejich využití dává maximální smysl.

Porovnání sazeb dnes a v minulosti

Nešetři a půjč si
nattanan23 / Pixabay

V minulosti bylo skoro nereálné dostat půjčku okolo 4% včetně všech poplatků. Dříve bylo maximálně stavební spoření a hypotéky na těchto hodnotách. V posledních letech se ale velmi posunulo bohatství bank, respektive jejich peníze na účtech. A ty tam leží. Proto banky i další instituce mají maximální zájem na tom půjčovat peníze. A tady je nyní vaše šance. Ale dlouho trvat nemusí.

Pevné sazby pomáhají v čase

Dnešní sazby totiž korespondují se situací na trhu – máme tu inflaci na úrovni 2% (vše se ročně o 2 procenta zdraží) a pak tu máme půjčky bez zajištění od 4% s pevnou sazbou po celou dobu splácení (třeba i 8 let). To znamená, že polovinu této sazby (2% ze 4%) vyděláte už jenom díky inflaci. Takže si fakticky půjčujete pouze za 2%. (pokud vám poroste plat alespoň o tu inflaci). Pak na konci splácení zjistíte, že jste sice přeplatili o určitou částku, ale zároveň každá vydělaná korun v daném roce bude mít menší hodnotu (o inflaci). Takže na tom fakticky vyděláte. Ale pozor u hypoték – tam se vždy při změně fixace počítá nová sazba, takže tam tyto výpočty nefungují – tam vás trh vždy při změně fixace dožene.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..