Není úrok jako úrok – nenechte se ošidit

Při vyřizování půjčky vám jako hlavní tahák každá reklama říká, že nabízí úrok od nějakého procenta. Pomiňme nyní slovíčko „od“, které vlastně říká – jenom člověk, který nepotřebuje půjčit, dostane tyto procenta (člověk s vyššími příjmy bez závazků), všichni ostatní dostávají o půl procentního bodu či více k této sazbě. S tím ale podvědomě každý z nás počítá.

Co je ale důležitější, je ta zmíněná číslovka. Někdy je to 3,9%, jindy 4,9% a možná za čas bude zase 5,9%. Jsou to hezká čísla, ale nic neříkají. Úroková sazba je totiž jenom část nákladů, které musíte uhradit, a vlastně o půjčce neříká vůbec nic.

Úrok je pomocný ukazatel

Úrok, který u každé půjčky je a musí být je pouze pomocným ukazatelem. Tím hlavním, na co byste se měli ptát je RPSN. Tedy roční procentuální (procentní) sazba nákladů. Úrok vám jenom říká, kolik je „riziková“ přirážka člověka (firmy, banky), která vám půjčuje. Tyto lidé (firmy, banky) mají obvykle pak nějaké náklady s půjčkou, které také hradí dlužník. Obvykle poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu k půjčce, za inkaso, za zpoždění, za předčasné zaplacení atd atd.

Co je to RPSN

Úrok u půjčky
krzysztof-m / Pixabay

RPSN je roční procentní sazba nákladů, která nám udává v procentech číslo, které za půjčku ročně zaplatíte navíc. Počítá se z aktuální jistiny (dluhu), který máte. Je to prostě něco, co navíc bance (firmě) zaplatíte. Je to to nejdůležitější číslo, o které byste se měli starat. RPSN je to hlavní. Nic jiného není důležité. Opravdu ne. RPSN je to jediné, o co byste se měli zajímat, pokud skutečně chcete vědět, kolik vás půjčka bude stát.

Kolik přeplatím na půjčce

O přeplacení půjčky se nikde moc nemluví. Ale i pokud vám to poskytující banka neřekne, je to velice snadné, jak se k tomuto číslu dostat. Stačí si spočítat počet splátek, vynásobit velikostí splátky a odečíst od částky, kterou si půjčujete. Hned víte, že navíc zaplatíte tolik a tolik tisíc.

Jak se platí úroky z půjčky

Důležité je si navíc uvědomit, že sice celou dobu půjčky platíte obvykle stejnou splátku, ale podíl jistiny (splácení dluhu) a úroku (splácení úroků) je na začátku větší než na konci. Banka si tak od vás stáhne úroky daleko dříve než byste čekali, že budete pořád platit stejný podíl splátky jistiny a úroků. Proto není nikdy moc vhodné měnit již částečně zaplacený úvěr za jiný se stejnými podmínkami, protože se opět zhorší podíl placení úroků a vy místo splácení jistiny budete platit úroky bance.

Rekapitulace
Datum
Hodnocení
Nenechte se nachytat na špatné informace
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..